Przedszkole Samorządowe w Nowej Wsi Ełckiej
Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Wycieczka na Lubelszczyznę - 2018/2019

SZKOŁA > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2018/2019
W dniach 5 - 7 czerwca 2019 r.  uczniowie naszej szkoły (klasy VI, VII, VIII i odziały gimnazjalne) wyjechali na wycieczkę na Lubeleszczyznę.
Wyruszyliśmy o godz. 6.00,  o 13.00 byliśmy na miejscu.
Pierwszy punkt to Kopalnia kredy w Chełmie gdzie  zwiedzaliśmy z przewodnikiem podziemia kredowe - towarzyszył nam Duch Bieluch. Następnie  udaliśmy się do obozu koncentracyjnego w Majdanku.
Państwowe Muzeum na Majdanku powstało w miejscu byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, który funkcjonował na obrzeżach Lublina od października 1941 roku do lipca 1944 roku. Powołano je w listopadzie 1944 roku, jako pierwsze muzeum upamiętniające ofiary II wojny światowej w Europie. Spotkanie z historią spowodowało, że wychodziliśmy z muzeum w milczeniu……

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania tematycznego, które polegało na poznaniu najważniejszych zabytków Lublina przy jednoczesnym uczestnictwie młodzieży w życiu codziennym miasta. Napotykane w czasie zwiedzania postaci opowiedziały o wybranych wydarzeniach dotyczących tematu przewodniego. Proponowany temat przewodni to opowieści z przełomu XVI i XVII w. z historiami z sali trybunalskiej, plotkami z jarmarków oraz opowieściami z ław sejmowych, gdzie panowie bracia ustalali ostateczną wersję dokumentu nazwanego przez potomnych Unią Lubelską.
Program obejmował zabytki takie jak: Wzgórze Zamkowe, Dziedziniec Zamkowy; przejście na Stare Miasto przez Bramę Grodzką;  Plac po Farze; Bazylika Dominikańska; Rynek Starego Miasta; Bazylika Archikatedralna (zakrystia akustyczna, krypty); Brama Krakowska; Krakowskie Przedmieście (deptak); Plac Litewski; Kościół Powizytkowski.
Wisienką na torcie w drugim dniu był interaktywny pokaz w Regionalnym Muzeum Cebularza z udziałem legendarnej Esterki oraz piekarza Franka gdzie przedstawiona była geneza powstania tego wspaniałego wypieku, historia Lublina oraz przepis kulinarny. Zabawa była zakończona degustacją przysmaku ziemi lubelskiej.

Trzeci i ostatni dzień to zwiedzanie pałacu z przewodnikiem w stroju z epoki pt. „STO LAT TEMU, W PAŁACU KONSTANTEGO ZAMOYSKIEGO” – wędrowaliśmy w    koronach przez pałacowe wnętrza, prywatne i reprezentacyjne.
Na zakończenie wycieczki powrót do dzieciństwa, wizyta w MAGICZNYCH OGRODACH, gdzie zwiedzanie to wyjątkowa kompozycja atrakcji dla dzieci i dorosłych z nutą edukacji podaną w bardzo przyjaznej formie.
Animatorzy skupiali się na aktywności fizycznej m.in. szkolenie z fechtunku. Starsi i młodsi znaleźli coś dla siebie- np. wizytę w Mroczysku, rejs tratwami połączony z kąpielą ( to było poza programem, ale upał spowodował zmiany….:)) i wiele innych atrakcji.

W drogę powrotną wyruszaliśmy ok. godz. 17.00
7 czerwca ok. godz. 22:00  byliśmy „w domu”- tj. pod szkołą. Zmęczeni, ale zadowoleni.
Na zakończenie, po licznych podziękowania dla wszystkich uczestników, organizatorów, opiekunów, przewodników, pilotów, kierowcy - padło kluczowe pytanie: gdzie jedziemy w przyszłym roku????
Należy dodać że wyjazdy na dalekie i kilkudniowe wycieczki to już tradycja:
-początkowo były to krótsze wypady-2013 r. Warszawa, Toruń;
-wyjazd dwudniowy-Pomorze 2014 r.
-wycieczki trzydniowe:
2015 r. -Kraków , Wieliczka, Oświęcim, Ojców;
2016 r. -Berlin, Poznań, Gniezno;
2017 r. -Słowacja, Bochnia;
2018 r. -Dolny Śląsk;
2019 r. -Lubleszczyna.
Żaden z wypadów z pewnością nie doszedł by do skutku, gdyby nie determinacja kierownika wyjazdów p. Bożeny Składanek, która już od początku roku planuje, organizuje i w ratach zbiera fundusze.

Opiekunami na wyjeździe  były: p. Bożena Składanek,  p. Anna Gniedziejko, p. Julita Zubowicz

Wycieczka z pewnością przejdzie do historii. Ostatni raz uczestniczyli w niej GIMNAZJALIŚCI!!!!!  :(

Bożena Składanek

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi Ełckiej
tel/fax: Budynek nr 1: 87 619 74 25, Budynek nr 2: 87 568 37 54
Projekt i aktualizacja: Lucyna Kuryło
ul. Ełcka 18, 19-300 Ełk; sp.nwe@interia.pl
Wróć do spisu treści