Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Spotkanie z policjantem-2019/2020

SZKOŁA > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2019/2020
17 września  2016 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły spotkali się z policjantem
z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Policji Powiatowej w Ełku.
We wrześniu rozpoczęły się ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne wspierane akcją informacjo-edukacyjną pn. „Bezpieczna droga do szkoły”. Ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym w rejonach szkół i placówek oświatowo–wychowawczych w początkowym okresie nauki.
Uczestniczący w spotkaniu dzieci z uwagą i dużym zainteresowaniem wysłuchały pogadanki na temat bezpieczeństwa w drodze do oraz ze szkoły. Policjant poruszył także szczególnie ważny element bezpieczeństwa dla uczniów dojeżdzających,  zachowanie bezpieczeństwa przy wsiadaniu oraz wysiadaniu z autobusu oraz zachowanie się podczas jazdy.  Dla wielu dzieci wrzesień jest to czas pierwszego samodzielnego pokonania dystansu do i ze szkoły, dlatego ważna jest wiedza o ruchu drogowym.
Bezpieczeństwo dzieci to sprawa  dorosłych
Warto pamiętać, że zgodnie z przepisami ruchu drogowego każe dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.
Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami. Podczas kompletowania szkolnej wyprawki warto pamiętać o elementach odblaskowych. Mały odblask w jakiejkolwiek formie zapewni dziecku widoczność podczas nadchodzących jesiennych i zimowych  dni.
Warto rozmawiać z dziećmi o zasadach ruchu drogowego każdego dnia przy okazji spacerów, jazdy autobusem, autem, czy chociażby wspólnego wyjścia po zakupy. Podstawy bezpiecznego zachowania muszą być poparte dobrym przykładem. Dziecko to doskonały obserwator i na pewno powieli takie wzorce, jakie zaprezentuje mu rodzic.

Wróć do spisu treści