Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej
Przejdź do treści

Narodowe Czytanie 2020-2020/2021

SZKOŁA > WYDARZENIA > Z ŻYCIA SZKOŁY - 2020/2021

Narodowe Czytanie 2020
W pierwszych dniach września uczniowie klas siódmych Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Nowej Wsi Ełckiej  podczas lekcji języka polskiego aktywnie włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą stała się „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
Po krótkim przybliżeniu głównych założeń epoki romantyzmu, tła historyczno – kulturowego oraz biografii autora, chętni uczniowie odczytali wybrane fragmenty dzieła.
„Balladyna" Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią oraz przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Narodowe Czytanie otworzyło cykl spotkań z lekturą. Uczniowie klas siódmych będą uczestniczyć w zdalnych wieczorach literackich, by czytać kolejne strony dramatu.

Mariola Marcińczyk
Wróć do spisu treści